Koupelnové osvětlení

Chcete do koupelny konečně funkční a bezpečné osvětlení? Jaké světlo do koupelny je tedy to správné?

Koupelnám a jejich vybavení je věnována stále větší pozornost. Všichni vědí, že do koupelny patří speciální odolný nábytek a kvalitní podlaha, která odolá vodě. Nezbytností je i odvětrávání. Ale co dostatek světla?  Správné koupelnové osvětlení dokáže divy a často je opomíjeno.

Koupelnové osvětlení musí splňovat náročné požadavky jak na kvalitu osvětlení a design, tak především na bezpečnost. Prostředí koupelny je velice nestandardní, udržuje se v ní vlhkost, s velkým podílem vysrážených vodních par. Jak tedy vybrat koupelnové svítidlo? Odborníci z naší firmy vám při výběru pomohou s rozhodnutím, který typ by pro vaši koupelnu byl nejvhodnější.

Abychom vám správně pomohli vybrat koupelnové osvětlení, musíme zvážit, do které části koupelny a za jakých podmínek koupelnové osvětlení budete používat. Naši odborníci znají všechny normy, které stanovují technické specifikace. Tyto normy jsou velmi přísné, protože úrazy elektrickým proudem velmi často mohou končít smrtí. Proto také doporučujeme, aby vám koupelnové osvětlení vždy instaloval zkušený elektrikář.

Koupelna je místem, kde se vyskytuje nadměrná vlhkost a voda. Je tedy jasné, že vybrané koupelnové osvětlení musí splňovat vysoké nároky a požadavky na bezpečnost a do kvalitního a bezpečného osvětlení koupelny je proto potřeba nelitovat větší finanční investice

Koupelnové svítidlo musí disponovat dvojitým pláštěm speciálně upraveným tak, aby odolával vodě a vlhkosti. Je zcela jedno, zda se jedná o centrální typ osvětlení nebo o přídavné, např. po stranách zrcadel či nad nimi.

Koupelnové svítidlo nelze vybírat pouze na základě toho, jak vypadá. Je nemyslitelné umístit do koupelny staré svítidlo například z obývacího pokoje. Nechcete-li tedy nic riskovat, určitě si nechte poradit odborníkem. Ve výsledku pak získáte koupelnové osvětlení, u něhož se nebudete muset obávat nějakého problému.

Umístění a bezpečná instalace koupelnového svítidla

Ač se může zdát, že pořízení a instalace koupelnového svítidla není žádná věda, nenechte se mýlit. Prostor koupelny je rozdělen do zón, které jsou vymezeny na základě rizik spojených s používáním elektrických spotřebičů v konkrétním prostoru.

Jednotlivé zóny jsou navrženy na základě toho, v jaké vzdálenosti od hlavního zdroje vody (vana, sprchový kout, umyvadlo) jsou. Pro každou zónu pak náleží koupelnové svítidlo s konkrétním označením, že ve vybraném prostoru může být použito.

A jaké jsou jednotlivé zóny?

  • zóna 0 = prostor ve vnitřku vany či sprchové vaničky – zde se instalace svítidla nedoporučuje
  • zóna 1 = prostor začínající u okraje vany nebo sprchového prostoru do výšky 2,25 m – zde se instalace svítidel nedoporučuje
  • zóna 2 = prostor okolo vany nebo sprchy do vzdálenosti 0,6 m s výškou nad 2,25 m – zde se může koupelnové svítidlo umístit, ale nesmí být vystaveno tlaku vodního proudu
  • zóna 3 = veškerý prostor mimo zónu 0,1 a 2 – koupelnové svítidlo nesmí být postříkáno vodou nebo vystaveno kondenzaci vodních par

Protože osvětlení koupelny vyžaduje porozumění jednotlivým zónám, kdy každá z nich představuje při instalaci koupelnového osvětlení určité riziko, měla být přenechána odborníkovi

Jaké koupelnové svítidlo je tedy to správné?

  • Koupelna je místo určené pro každodenní hygienu. Osvětlení by mělo podtrhovat čistotu interiéru a napomáhat provádění hygienických úkonů.  Koupelnové osvětlení by mělo reprodukovat přirozenou barvu lidského těla.
  • V koupelně se vždy doporučuje použít minimálně dva druhy osvětlení - celkové a lokální.
  • Celkové osvětlení poskytuje prosvětlení celého prostoru koupelny, oživení a vyvolání pocitu čistoty interiéru. Lze jej realizovat pomocí jednoho velkého koupelnového svítidla umístěného uprostřed stropu nebo pomocí většího počtu menších bodových svítidel.
  • Lokální koupelnové osvětlení má v koupelně za úkol hlavně nasvícení obličeje osoby před zrcadlem.  Mělo by se tedy nacházet právě v této oblasti.
  • U zrcadla se doporučuje použít jedno koupelnové osvětlení umístěné nad zrcadlem nebo dvě po obou stranách zrcadla. Vždy je třeba zvolit takový druh koupelnového osvětlení, aby světlo bylo co nejvíce rozptýlené a neoslepovalo osobu před zrcadlem. Svítidla, která jsou umístěna na obou stranách zrcadla, by měla být nainstalovaná ve výšce očí, v tu chvíli jsou nejúčinnější.
  • Pokud si budete pořizovat lokální koupelnové osvětlení a zrcadlo nad umyvadlo, mělo by být centrované s osou umyvadla. Tím se zabrání vytvoření stínů přes vaši tvář.
  • Je také možné zvážit v koupelně instalaci dekorativního koupelnového osvětlení, které bude osvěcovat např. zajímavý architektonický detail, vanu či sprchový kout.
  • Nepodceňujte estetický dojem -  čistý, decentní a nadčasový design koupelnových svítidel příjemně doladí interiér každé koupelny. Neokouká se, a ani nijak nenaruší intimní prostředí.
  • Sílu zdroje světla volíme podle velikosti koupelny. Malým prostorům postačí centrální osvětlení o síle 60 W, naopak prostorné koupelny si vyžadují daleko intenzivnější sílu, a to až 350 W.
  • Pokud členové domácnosti často zapomínají zhasínat světlo v koupelně, je možné využít pohybové čidlo, které sepne světlo při vstupu a následně je po určité době vypne, jestliže světlo zůstane rozsvícené. 

Tipy

  • nebojte se využít LED koupelnového osvětlení nebo LED pásů pro nasvícení vany, sprchového koutu nebo polic. Prostor se jednak zútulní, vzniknou zajímavé efekty a přibude i světla.
  • zajímavým řešením je i koupelnové osvětlení zabudované do podlahy. Nemusí se jednat o nijak výkonné žárovky, postačí ty s nejnižší svítivostí nebo opět LED technologie.